Loading...
  • Sokolovská 689/115, budova Rustonka 1, Praha 8
  • Po + St 9:00 - 18:00, Út + Čt 9:00 - 17:00, Pá 9:00 - 15:00

Poradna Oční galerie: Měření zraku Optika vs lékař

Máte v poslední době pocit, že se vaše vidění zhoršilo? Večer cestou domů z práce z dálky nerozpoznáte číslo přijíždějící tramvaje? Písmenka na mobilním telefonu jsou stále rozmazanější a délka vašich paží již ke kompenzaci nestačí?

Pokud se poznáváte ve shora uvedených situacích, pak pravděpodobně přemýšlíte o návštěvě zařízení, které by kondici vašeho zraku prověřilo. Nicméně komu se svěřit, aby vzal vaše oči pod svá ochranná křídla? A jaké jsou největší rozdíly mezi návštěvou očního lékaře (oftalmologa) a refrakční vyšetřovny v oční optice (optometristy)? Odpovědi najdete v následujícím článku.

Oftalmologie a optometrie

Základem správné péče o zdraví člověka jsou pravidelné kontroly u lékaře. Péče o zrak v tomto není výjimkou. Nicméně z praxe víme, že kde není problém, není dostatečná motivace lékařské prohlídky vyhledávat. Tím pádem pokud subjektivně pociťujete zhoršení kvality vidění bez dalších doprovodných obtíží, můžete si s klidem vybrat na jaké pracoviště zamíříte. Oční lékař zajistí komplexní vyšetření oka z hlediska správného zdraví a funkce. Refrakce (měření kvality zraku) je jen jedním z úkonů, kterým pacient během prohlídky, jež je ve většině případů časově omezena, prochází. Naopak náplní práce optometristy je výhradně zjištění kvality vidění a následné hledání odpovídající dioptrické korekce.

Optometrista sleduje správnost zobrazení a optickou kvalitu jednotlivých částí předního segmentu oka od rohovky až po čočku. Pokud se mu při pohledu do oka štěrbinovou lampou „něco nezdá“, přichází doporučení k návštěvě očního lékaře. Z tohoto důvodu není důvod se obávat návštěvy oční optiky s optometrickou vyšetřovnou, pokud potřebujete pouze změřit zrak a zjistit si dioptrie.

Jak celá refrakce probíhá?

Po příchodu

U nás v Oční galerii začínáme refrakci krátkým interview. Abychom dokázali odborně doporučit nejlepší řešení vašeho problému, musíme se o vás dozvědět soubor základních informací. Zda jste v minulosti již nějaké brýle nosili, za jakých okolností pociťujete zhoršení vidění. Zajímá nás váš klasický pracovní den, který nám pomůže odhalit, jak velké nároky na svůj zrak kladete.

Objektivní refrakce

Po tomto vstupním pohovoru přichází na řadu objektivní refrakce. Pomocí nejmodernější technologie DNEye Scanner zjistíme velikost vašeho celého oka, jeho předozadní délku, optickou mohutnost rohovky a čočky, komorové úhly a nitrooční tlak. Tento přístroj navíc umí projektovat veškeré zobrazovací vady do 3D modelů, které vám následně odprezentujeme. K objektivní refrakci na jiných pracovištích slouží autorefraktometr, který na základní zjištění dioptrických nedostatků v oku poslouží, jen neposkytuje takové penzum dat.

Subjektivní refrakce

Protože jsme lidský organismus a ne stroje, je potřeba nabízené řešení brýlové korekce od moderní technologie vyladit tak, aby s tím byl spokojen i náš mozek. Ne každý snese plnou korekci, naopak je schopen dosahovat dobrého visu i s nižšími dioptriemi. V tomto postupu klademe největší důraz na binokulární vyvážení. Proto ještě zjišťujeme, jak nám klient reaguje na jednotlivé změny dioptrií ve sféře a je-li potřeba i ve změně cylindru při výskytu astigmatismu. Pokud je potřeba, zjišťujeme dál pomocí polarizačního testu, zda by pomohly zlepšit kvalitu vidění prismatické dioptrie. Začíná se vždy měřením do dálky. Ve chvíli, kdy se zdá korekce nejpohodlnější, necháme vás ještě ve zkušební obrubě projít v prostoru optiky a venku, kde by se mohla projevit eventuální nepohodlnost vybrané varianty. Následně přecházíme k měření dioptrií do blízka. V případě brýlí na počítač zjišťujeme ideální volbu dioptrií na požadovanou vzdálenost.

Tak já vážně nevidím, budu mít brýle, hurá!

Po absolvování očního screeningu jste zjistili, že je korekce zraku nutná? Nezoufejte, řešení je spousta. Doba, kdy se brýle považovaly za handicap, je dávno pryč. Dnes se z brýlí pro mnoho nositelů stal módní doplněk či takřka životní styl. Tak proč nezapadnout do party. Z vlastní zkušenosti celoživotního nositele musím říct, že brýle mě baví a jsou mou nedílnou součástí. Mám jich více a střídám je nejen dle nálady ale i podle možnosti využití. Na sport mám ty nejpevnější, do auta dioptrické sluneční s polarizací. Jiné k obleku a jiné k teplákům.

Závěrem bych všem čtenářům doporučil, aby dbali na kvalitu svého vidění. Obzvláště řidiči by měli klást důraz na vysokou zrakovou ostrost. Ale i všichni ostatní zjistí, že s kvalitou zraku jde ruku v ruce celková kvalita života. Se správně udělanou korekcí dost často mizí doprovodné zdravotní potíže jako bolesti krční páteře a hlavy. Takže pokud si nejste jisti, zda je vaše vidění v té nejlepší kondici, svěřte se odborníkům a ti vás nasměrují k lepšímu zraku. Pokud byste rádi využili služeb Oční galerie, není nic jednoduššího, než se k nám objednat.

Mikuláš Veselý, majitel