V prvním článku naší poradny jsem se věnoval výběru nových brýlových obrouček, což můžeme považovat za polovinu cesty k novým brýlím. Dnes se rozepíšu o brýlových čočkách, jejichž správná volba bývá často větší alchymií než výběr vhodného tvaru obrouček. I pro celoživotní nositele očních kompenzačních pomůcek bývá těžké zorientovat se v dynamickém vývoji možností korekce. Zvlášť když se i během našeho života mění nejen požadované dioptrie, ale i nároky kvalitního vidění na určitou vzdálenost. Ať změnou zaměstnání, vývojem digitálních technologií nebo celkovou změnou životního stylu může být správná volba brýlové čočky pro toho samého klienta rozdílná při jednotlivých návštěvách oční optiky. Ptáte se, v čem ta věda vězí a na co klást při výběru důraz? Pak přeji příjemné čtení a doufám, že vám náš článek bude při příštím výběru nápomocný.
Základem je správné vyšetření
Nezbytným prvním krokem ke správnému výběru brýlové čočky je absolvování vyšetření, které zhodnotí kondici vašeho zraku. Pro prevenci před možnými patologiemi a anomáliemi v oku je dobré docházet na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři. Pokud jsou vaše oči zdravé a není potřeba řešit žádné přidružené problémy, pak by vaše kroky měly vést pro správné určení dioptrií do vyšetřovny optometrie. Kvalitní refrakce trvá mezi 30-45 minutami v závislosti na obtížnosti nalezení akurátní korekce. Při refrakci nejdříve zkoumáme kvalitu vašeho vidění do dálky, které pokud není dostatečně dobré, tak zkoušíme, jakým způsobem jej pomocí vhodných dioptrií vylepšit na úroveň zdravého oka. Následně se vše opakuje pro vidění do blízka. V závislosti na zjištěných hodnotách pak přichází volba ideální varianty brýlových čoček.
Hledání řešení na základě vyšetření
Potom, co zjistíme, na jakou vzdálenost je zrak potřeba korigovat, přichází konzultace jednotlivých možností. U klientů, jejichž zrak je nedokonalý pouze při koukání do jedné vzdálenosti, volíme jednoohniskové brýlové čočky. U dalekozrakých lidí kompenzujeme zrak při pohledu do blízka a u krátkozrakých obráceně. Tím, jak lidská čočka během života stárne, a po dosáhnutí cca 40 let věku začíná ztrácet schopnost akomodace, zhoršuje se zrak při pohledu na kratší vzdálenost i jedincům, kteří do té doby brýle nepotřebovali. Ale nejen jim. Protože jde o nevyhnutelný biologický proces, dotýká se i těch, kteří do té doby brýle nosili, ale mění se dioptrická disproporce mezi korekcí dálky a blízka. V takovém případě potřebuje zákazník rozdílné dioptrie při koukání na různé vzdálenosti. Taková situace se dá řešit buď střídáním brýlí nebo použitím některého typu progresivní čočky. Progresivní se nazývá z toho důvodu, že se její dioptrická hodnota od shora směrem dolů zvyšuje. Tato varianta zahrnuje multifokální a pracovní brýlové čočky. Ty pak můžete využívat při pohledu na více vzdáleností, aniž byste museli brýle neustále střídat.
Jaký je náš běžný den? I to je potřeba zohlednit
Jistě vás napadá řada otázek: Naučím se multifokální čočku správně používat? Nebo bude lepší brýle střídat? A co práce na počítači, bude mi zvolený typ čoček fungovat? Z tohoto důvodu se vždy našich klientů ptáme, na jaké činnosti budou nejčastěji brýle používat, jde v jejich případě o celodenní nošení, nebo vzhledem k nízkým hodnotám je chtějí nosit například jenom do auta? Sestává jejich pracovní den převážně z práce na počítači s velkým monitorem, pročež potřebují širší zorné pole na stření vzdálenost nebo naopak kombinují nejčastěji pohled do dálky s používáním mobilního telefonu, který vyžaduje správnou korekci do blízké vzdálenosti. Správná definice toho, na co chceme dané brýle používat vede k nejlepší možnosti volby správné brýlové čočky. Zároveň je potřeba si uvědomit, že všechny potřeby vyřeším jedněmi brýlemi je vždy otázkou určitého kompromisu, kde dost často ne všechny vzdálenosti nám budou fungovat precizně. I nositelům progresivních čoček často doporučujeme ještě jednoohniskovou variantu na činnosti, při nichž je kladen důraz i na širší zorné pole a periferní vidění.
Nyní konzultujeme různé úrovně kvality čoček a jejich povrchových úprav
Ve chvíli, kdy se shodneme na typu čočky, konzultujeme možnosti různé kvality konečného produktu. V nabídce jsou jednodušší skladové čočky až po různé stupně individualizace až po biometrické inteligentní čočky vyrobené přímo na míru vašich očí. Jejich využití se odvíjí od řady faktorů, kde záleží na požadovaných dioptriích, subjektivním vjemu, kvalitě vidění za šera a dalších. Poslední volbou je pak volba povrchových úprav od kvalitního tvrzení přes typ zvoleného antireflexu, kde se hodnotí jak estetické hledisko, tak funkčnost (například antireflexní úprava blokující částečně modré světlo). Další možností jsou pak zabarvující se čočky reagující na sluneční záření nebo dioptrické stále zabarvené čočky, díky nimž si můžete nechat zhotovit dioptrické sluneční brýle.
Pokud jste dočetli až sem, máte snad větší rozhled a přípravu na co všechno pomyslet, až si budete pořizovat vaše příští brýle. I tak doporučuji, svěřte se do rukou odborníkům a nebojte se na cokoli ptát. Určitě to ušetří mnoho času i problémů a povede k vysněnému cíli, což je dokonalé vidění.
Mikuláš Veselý, majitel