Loading...
  • Sokolovská 689/115, budova Rustonka 1, Praha 8
  • Po + St 9:00 - 18:00, Út + Čt 9:00 - 17:00, Pá 9:00 - 15:00

Poradna Oční galerie: Jak si vybrat správné brýle

Chystáte se pořídit si nové brýle a napadá vás spousta otázek s tím spojených? Budu se v nových brýlích líbit svému okolí? Jaký typ brýlí se hodí k tvaru mého obličeje? Jaké jsou moderní trendy v brýlích? Podle čeho si nové brýle vybrat? Pokud se ve výše uvedených otázkách poznáváte, pak píši tento článek právě pro vás.

Brýle musejí sedět, pak je budete rádi nosit

Nejdůležitějším aspektem u brýlí je, aby vám dobře seděly a zároveň jste se v nich dobře cítili. Pak je největší šance, že je budete nosit rádi, tím pádem často a brýle budou sloužit k tomu, k čemu jsou primárně určeny: ke zlepšení kvality života, jež se odvíjí od kvality vašeho zraku. S tím je spojena i otázka tvaru brýlí, která by měla z jedné strany reflektovat vaše přání i módní trend, ale také vhodný tvar z hlediska optického. Aby použité brýlové čočky v těch dioptriích, které potřebujete vypadaly v obroučkách pěkně a plnily funkci jakou mají.

Tvar obličeje? Podtrhněte spíše svou osobnost

V otázce tvaru obrouček vhodných k různým tvarům obličeje bych na základě svých dlouhodobých zkušeností nebyl až tak dogmatický. Sám střídám mnoho různých brýlí rozličných tvarů i barev, a i mezi zákazníky máme genotypově podobné, kteří nosí diametrálně různé brýle. Za daleko důležitější osobně považuji, aby typ brýlí více pomáhal dotvářet vaši osobnost. Jste extrovertní povaha, chcete šokovat nebo se alespoň odlišit od mainstreamu? Zvolte nějaké výrazné, tvarem zajímavé obruby buď dominantní tmavé barvy nebo s doplňkovým výrazným barevným podkresem. Nosíte-li i v oblečení raději nevýrazné pastelové barvy, mohla by pro vás být správnou volbou polotransparentní plastová obroučka do tělových tónů s šedým, světle růžovým či hnědobéžovým nádechem. Pro konzervativní povahy doporučuji nejčastěji klasiku v podobě decentních tvarů kovových rámečků či bezrámečkových vrtaných brýlí s důrazem na odolnost a lehkost. V tomto ohledu vítězí v nabídce titanové brýle.

Materiál hraje roli

Tím se plynule dostáváme k možnostem výběru materiálů, ze kterých mohou být vaše brýle vyrobeny. První širokou skupinou jsou brýle plastové, které jsou v zásadě výraznější variantou, příjemněji mohou sedět na nose, jelikož ve valné většině nemají sedýlka (to jsou takové ty malé plastové plošky opírající se o nos). Nejběžnějším typem plastu je acetát celulózy. Ten máme v optice rádi, je dobře upravitelný, nabízí nejširší škálu probarvení a je velice trvanlivý. Dalším typem plastů jsou do forem vstřikované polymery, mezi něž řadíme ULTEM, grylamid či polyester. Ty jsou uživatelsky velice příjemné především díky své lehkosti a pružnosti, navíc jsou jemnější, takže to ocení zákazníci preferující nenápadné obruby. Druhou možností jsou brýle kovové. I zde nacházíme celou řadu stylů od těch nejjemnějších drátků až po masivní rámečky s širokými stranicemi. Nejběžnějším používanou slitinou kovu je alpaka či různé slitiny s příměsí niklu. To jsou většinou ekonomické varianty, které funkčností nijak nezaostávají, ale bohužel je na nikl řada lidí alergická. V takovém případě je nejlepší možností použít chirurgickou ocel či titan. Na ten nedám z vlastní zkušenosti dopustit a osobně, když volím kovové brýle, vždy skončím u titanu. Je ze všech kovových materiálů, ze kterých se brýle vyrábí nejlehčí, a také snese největší zátěž. Ideální volba pro celodenní nositele.

Při jakých činnostech budu brýle nosit?

To je další zásadní otázka, kterou našim klientům pokládáme: Při jakých denních činnostech budete své brýle používat? Podle odpovědi se snažíme poradit a vybrat tak, aby to bylo co nejpohodlnější. Například uživatelům čtecích brýlí do blízka nabízíme pružné rámečky, se kterými se snadno manipuluje. Ideální jsou například ty z plastových polymerů. Řidiči zase ocení brýle s většími očnicemi nabízející větší zorné pole. Celodenní nositelé ocení především komfort v podobě lehkosti a také design, právě proto, že v brýlích potkávají své kolegy, přátele a rodinu. Manuální pracovníci z našich zkušeností spíše volí kovové obruby, aby jim brýle i při fyzické zátěži dobře držely a neklouzaly z nosu.

Na každý pád rozhodně doporučuji poradit se s vaším optikem odborníkem. Pomůže vám při výběru, zvolí správnou velikost obroučky a může vám poradit s moderními trendy tvarů i barev. Pokud se chystáte na své úplně první brýle a svého optika ještě nemáte, navštivte nás v Oční galerii a my vám rádi pomůžeme. Jakmile budete mít obroučky vybrané je půl práce hotovo, pak už je potřeba jen zvolit vhodné brýlové čočky a o tom se rozepíšu zase příště.

Mikuláš Veselý, majitel